FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
Trening Podstawowy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Portal Dragon Ball Strona Główna » Rycerze Jedi » Trening Podstawowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Son Goku
Admin, Mistrz Jedi, Prz.Wojownikow Ziemi



Dołączył: 03 Cze 2005
Posty: 138
Przeczytał: 0 tematów



 Post Wysłany: Sob 20:32, 04 Cze 2005    Temat postu: Trening Podstawowy

trening: podstawy

Podstawą każdego treningu powinno być przyjęcie poprawnej sylwetki do walki mieczem swietlnym, dlatego kiedy zbliżasz się do przeciwnika powinieneś mieć wciągnięty brzuch, proste plecy, głowę uniesioną wysoko zaś kolana lekko ugięte (nie za bardzo jednak, gdyż musisz pamiętać, że zbyt ugięte nogi powodują, że wypad rozgrywa się bardziej w pionie (energia marnowana jest na wypchnięcie ciała do góry) niż w poziomie; dużo więcej łatwej do wyzwolenia siły jest w postawie z prostszymi nogami).

Poza kilkoma wyjątkami, wszystkie ruchy w bliskości przeciwnika muszą być sprężyste i silne. Do chodzenia używasz tylko tyle siły, by przesunąć punkt ciężkości - resztę załatwia grawitacja. Szermierczy wypad lub krok powinien być wykonany całą dostępną siłą, kiedy przy wypadzie całe przyspieszenie ciału nadaje energiczny wyprost nogi zakrocznej, tak samo kiedy chcesz uniknąć pchnięcia swego przeciwnika wykonując slip (ukośny ruch do tyłu) musisz ruszyć z tą samą siłą, wykorzystując tą samą zasadę ruchu.

Pamiętaj, że najważniejsze jest przesunięcie do bezpiecznej strefy twojego obszaru trafienia (głowy i torsu) a nie stopy wykrocznej. Podkreślamy to, gdyż w powtarzalnych ćwiczeniach często wykonuje się taneczne ruchy - najpierw stopa, delikatnie, potem zaś ciało. Tak nie powinno być! Kiedy wykonujesz slip by uniknąć ataku, robisz to nagle, zwarcie, nie ostrzegając przeciwnika w którą stronę się przemieścisz. Nie znaczy to jednakże, że praca stóp w szermierce jest głupia, czy niepotrzebna - doświadczony szermierz wykonuje wszystkie ruchy z taneczną delikatnością, przynajmniej dla obserwatora.

Menzura oznacza odległość między tobą a przeciwnikiem, w której możesz zostać trafiony pojedynczym ruchem. W szermierce mieczem menzura wynosi około 2,5 - 3 metrów przy wycofaniu, zaś przy ruchu do tyłu połączonym z krokiem około 4 - 5 metrów. Kiedy znajdujesz się w menzurze powinieneś natychmiast zaatakować, bądź wycofać się - pozostanie daje wielką przewagę twemu przeciwnikowi, jest więc nie do zaakceptowania. Menzura jest dosyć płynnym pojęciem - świetny, wytrenowany szermierz, jest w stanie zaatakować w mgnieniu oka z wielkiej odległości. Niestety przeciwnik wyższy wzrostem jest w pozycji bezpiecznej, kiedy ty znajdujesz się w jego menzurze - w tej strefie, kiedy przeciwnik zagraża tobie, a ty nie zagrażasz jemu nie powinieneś się znajdować - każdy twój atak powinien ją zdecydowanie przekraczać, a powrót wynosić cię poza nią.

Zwracaj zawsze baczną uwagę na zachowanie przeciwnika i nie mówimy tu tylko o obserwacji jego ruchów i póz, równie ważne jest studiowanie jego oczu, czy mięśni twarzy, które mogą zdradzać oznaki zwątpienia, strachu, pogodzenia się z porażką, ale i wściekłej determinacji. Nie musimy ci chyba przypominać, że każde z tych uczuć możesz właściwie wykorzystać za pomocą Mocy na własny użytek. Nigdy nie wahaj się tego uczynić.

Pamiętaj: walka mieczem świetlnym opiera się w takim samym stopniu na technice władania bronią, co na uzyskaniu odpowiedniej harmonii pomiędzy uzbrojonym w świetlne ostrze ciałem a Mocą.

lekcja

Istnieją trzy podstawowe cele w walce mieczem świetlnym. Są to odpowiednio:
Głowa - dokładnie chodzi tu o głowę
Korpus - część ciała znajdująca się naprzeciwko uzbrojonego ramienia
Flanka - część ciała znajdująca się po stronie uzbrojonego ramienia (po jego boku)
Kiedy atakujecie musicie pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
1. Używajcie najszybszej i najprostszej drogi do celu w pojedynczym, prostym uderzeniu.
2. Nie cofajcie ramienia zbyt daleko do tyłu przed wyprowadzeniem cięcia. Czasami oczywiście niektóre techniki wymagają tego, ale należy pamiętać, że ostrze świetlne nie potrzebuje użycia takiej siły, jak klasyczna broń biała.
3. Traktujcie swój atak jako całość działań szermierczych i nie zastanawiajcie się zawczasu nad następnym ruchem. Jeśli bowiem wasza technika jest poprawna to albo atak przyniesie zamierzony skutek, albo zakończy się automatycznie przyjęciem pozycji pozwalającej na skuteczną obronę.
4. Atakujcie płynnie, ale nie zamaszyście. Jeśli obieracie jakiś cel, to koncentrujcie się na nim, a nie na całym przeciwniku. Chodzi tu o te, że np. jeśli tniecie w głowę, to wasz cios powinien zakończyć się na wysokości klatki piersiowej (jeśli był oczywiście wyprowadzany z góry na dół, a nie odwrotnie), a nie przy samej ziemi.
5. Pamiętajcie, że wasze ramiona dzierżą ostrze w drodze do celu, ale to dłonie (nadgarstki) zadają cios.
Zawsze trenujcie uderzenia w wszystkie wymienione powyżej obszary, używając do tego zarówno celów umieszczonych w powietrzu jak i na ziemi. Po wykonaniu ćwiczenia zawsze powracajcie do pozycji on guard.
Ćwiczcie wszystkie akcje w zaawansowanym ruchu do przodu. Po skończeniu akcji wracajcie do pozycji on guard i dopiero teraz cofajcie się w tył.
Ćwiczcie wszystkie akcje cofając się plecami do tyłu. Jest bowiem bardzo istotne, abyście byli zdolni zaatakować przeciwnika w każdym momencie, w którym Moc wskazuje wam, że jest to właściwe, nawet jeśli znajdujecie się w głębokiej defensywie.

Istnieją cztery podstawowe sposoby parowania ataków mieczem i cztery bardziej zaawansowane techniki obronne. Najważniejszą zaś z nich jest dystans, zgodnie z zasadą - "Najlepsza obrona to być w innym miejscu". Dlatego nie zapomnijcie, jeśli możecie zachować dystans i nie pozwolić go skrócić przeciwnikowi, zróbcie to!
A oto cztery podstawowe sposoby parowania ciosów:
1) chroniący flankę, dłonie na wysokości brzucha, ostrze skierowane ku górze lub w przed siebie w kierunku przeciwnika
2) chroniący korpus, dłonie na wysokości brzucha, ostrze skierowane ku górze lub delikatnie na zewnątrz w kierunku przeciwnika
3) chroniący głowę, ostrze prawie równolegle do podłoża lub nieznacznie w górze, dłonie po prawej stronie ciała, ostrze skierowane w lewą
4) chroniący głowę, ostrze równolegle do podłoża lub nieznacznie w górze, dłonie po lewej stronie ciała, ostrze skierowane w prawą
Istnieje także kilka zasad, których należy się trzymać dla własnego bezpieczeństwa:
Zawsze trzymajcie zasłonę z dala od swojego ciała. Praktyka wyrobi przyjmowanie odpowiedniego kąta do powstrzymania ataku.
Niech wasze akcje będą płynne i krótkie. Żadnych długich, powolnych ruchów!
Blokujcie ostrze przeciwnika, a nie uderzajcie w nie (to zupełnie dwie różne akcje). Zasłona powinna być postawiona w oczekiwaniu na atak, a nie być działaniem przeciwko niemu.
Pamiętajcie, aby parowanie ćwiczyć ostrożnie, zawsze przyjmując najpierw pozycję on guard i kończąc nią każdą akcję. Starajcie się poprzez próby wyczuć najlepszą dla was pozycję ostrza. Ćwiczcie w parach (użyjcie w tym wypadku jednak broni treningowej!).
Kiedy już osiągniecie należyty poziom stosowania technik obronnych, spróbujcie poćwiczyć riposty, czyli szybkie, gwałtowne kontrataki wyprowadzane bezpośrednio z zasłony.
Spróbujcie przećwiczyć poniższe kombinacje:
1a - blok chroniący flankę, riposta na głowę, powrót do on guard
1b - blok chroniący flankę, riposta na korpus, powrót do on guard
1c - blok chroniący flankę, riposta na flankę, powrót do on guard

2a - blok chroniący korpus, riposta na głowę, powrót do on guard
2b - blok chroniący korpus, riposta na korpus, powrót do on guard
2c - blok chroniący korpus, riposta na flankę, powrót do on guard

3a - blok chroniący głowę, riposta na głowę, powrót do on guard
3b - blok chroniący głowę, riposta na korpus, powrót do on guard
3c - blok chroniący głowę, riposta na flankę, powrót do on guard
Jeśli jesteście już w stanie wykonywać te ćwiczenia instynktownie i bezbłędnie pora na trochę kreatywności. Wzbogaćcie powyższe akcje o własną rytmikę pracy nóg. Ćwiczcie parowania i riposty w różnym tempie, przy różnej pracy nóg i w różnych miejscach. Bądźcie w tym twórczy! Bądźcie nieprzewidywalni! I niech zawsze wypełnia was Moc!
Pamiętajcie jednak przede wszystkim, że musicie mieć ABSOLUTNĄ pewność, że właściwie opanowaliście podstawy treningu, zanim przejdziecie do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. W przeciwnym wypadku niemal niemożliwe stanie się na dalszym etapie wyrugowanie złych nawyków i nieprawdziwych technik.

Walka mieczem świetlnym odbywa się w trzech umownych strefach. Są to strefa bezpieczeństwa, zagrożenia i śmierci. Podział na te strefy wiąże się bezpośrednio z pracą nóg, ale zostanie omówiony w tej części naszych wykładów.
Strefa bezpieczeństwa jest to dystans dzielący przeciwników, który uniemożliwia im wykonanie jednego, prostego ataku, który mógłby zakończyć się celnym trafieniem, np. pchnięcia lub pojedynczego kroku zakończonego cięciem. W tej strefie jedyną drogą do zadania celnego trafienia jest sekwencja ruchów, składająca się co najmniej z dwóch kroków, albo kroku i pchnięcia. Znajdując się w tej strefie szermierz może prowadzić obserwację przeciwnika i rozważać formy ataku. W obrębie tego obszaru walki wojownik jest WZGLĘDNIE bezpieczny, ale nie można zapominać, że na polu walki zagrożenie jest stałe.
Strefa zagrożenia jest dystansem, w którym możliwe jest przeprowadzenie ataku w wyniku prostej pracy nóg, np. pojedynczego kroku, albo wypadu. Wojownik nie może wchodzić do tej strefy nie posiadając planu działania. W takim wypadku jest to jak zapraszanie śmierci. Planem tym może być zarówno pchnięcie i atak, obrona lub kontratak, a nawet skoncentrowanie się na wykorzystaniu Mocy w walce.
Strefa śmierci jest dystansem pomiędzy przeciwnikami, w którym, aby zadać celny cios nie potrzeba żadnej pracy nóg. Potrzebne jest jedynie ostrze. Znajdując się w tej strefie nie tylko musisz posiadać plan działania, ale być właśnie w trakcje jego realizacji. Twoja zasłona musi być na miejscu, albo być właśnie stawiana. Twój atak musi trwać, albo być właśnie wyprowadzany. Jeśli nie, to najprawdopodobniej zrobi to za ciebie twój przeciwnik. A wtedy spoczywaj w pokoju...

Jak zadawać pchnięcia:
1. Ze zwykłego on guard przesuń ostrze w kierunku przeciwnika. Jest niesłychanie ważne, aby ostrze poruszyło się pierwsze! Gdyby bowiem najpierw poruszyć ciałem, dałoby to przeciwnikowi czas na reakcję i przybliżyło niebezpiecznie twój cel do jego ostrza, podczas gdy ty pozostałbyś bez odpowiedniej zasłony.
2. Wysuń swoją przednią (prawą) stopę tak daleko, jakbyś wykonywał krok, a w tym samym czasie ugnij energicznie lewe kolano. Lewa noga powinna wypchnąć cię do przodu, podczas gdy prawa będzie przeciwdziałać przewróceniu się na twarz.
3. Atak kończy się wyprostowaniem tylnej nogi i zgięciem nogi przedniej, ale tak aby prawe kolano znajdowało się nad prawą stopą, a nie poza nią.
Z takiej pozycji, kończącej pchnięcie możesz zastosować dwa akceptowalne warianty kontynuowania akcji:
1. Powrót do pozycji przodem:
Nogę tylną przesuwasz do nogi przedniej, bez prostowania tej drugiej, co powinno zakończyć się przyjęciem naturalnej pozycji on guard.
2. Powrót do pozycji tyłem:
Cofasz nogę przednią i w tym samym czasie zginasz nogę tylną, co kończy się przyjęciem naturalnej postawy on guard.
Ćwiczenia pchnięć powinny odbywać się z zastosowaniem obu tych wariantów, przy ataku na wszystkie cele (głowę, korpus i flankę), przy zapamiętaniu poniższych wskazówek:
- ostrze musi wyprzedzać ciało; powinno uderzyć w cel zanim prawa stopa dotknie ziemi
- czasami pociągnięcia zza pleców są konieczne, nie mniej jednak większość ciosów zadaje się za pomocą dłoni (nadgarstków) i nie ma potrzeby przyjmować zbyt otwartej pozycji wyjściowej
- trzymaj swoją tylną stopę całą na ziemi
- trzymaj swoje pięty w linii, niech nie rozchodzą się na boki
- tylna noga jest wyprostowana, przednia ugięta, pamiętaj jednak, że nie za mocno - zbyt duże wychylenie do przodu może zakończyć się kontuzją

Technika i Moc - połączone razem
Jest wielu mistrzów miecza, którzy mówią, że nie potrzebujecie niczego więcej poza dobrym pchnięciem, właściwym wyczuciem czasu i skupieniem dla udanego ataku. Można się z nimi zgodzić, ale mimo to, przedstawimy wam tu kilka innych technik.
Wcześniej jednak kilka praktycznych podpowiedzi:
Jak we wszystkich sztukach walki, tak i przy walce mieczem świetlnym bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie. Musicie starać się oddychać głęboko, prosto z przepony. Ćwiczcie to leżąc plecami na podłodze i kładąc jakiś ciężki przedmiot na brzuchu. Zwróćcie uwagę, że podczas wydychania przedmiot ten będzie się unosił. To jest właśnie oddychanie przeponą. Jeśli podczas oddychania unoszą się wasze ramiona, znaczy to, że nie robicie tego we właściwy sposób. Ćwiczcie więc poprawne oddychanie, tak jak ćwiczycie technikę walki. Wydech powinien kończyć wasz każdy ruch, naprzód lub do tyłu, każdy atak i każdą obronę. Nigdy nie wstrzymujcie oddechu!
Techniki, które ćwiczycie nie są naturalne dla większości stworzeń. Często więc powodują ból. Nie ignorujcie go. Starajcie się go umiejscowić i skoncentrować się na nim. Pomyślcie o mięśniach, w których się zagnieździł i starajcie się zrelaksować, jeśli tego potrzebujecie. Wyobraźcie sobie krew krążącą w mięśniach i jak wypłukuje ona na zewnątrz zgromadzone tam kwasy powodujące ból. Poczujcie uzdrawianie jako mikroskopijne kropelki wypełniające włókna. Z czasem nauczycie się tą drogą uśmierzać wszelkie dolegliwości związane ze zmęczeniem treningiem.
Uczulcie samych siebie na przyjmowanie odpowiednich pozycji ciała za każdym razem, w każdej akcji, w każdej sekundzie walki. Powtarzajcie każdą technikę aż do znudzenia. Koncentrujcie się na tym, aby wasze ciało samoistnie zapamiętało jak powinny ułożyć się w danej sytuacji wasze palce, stopy, kolana, dłonie, ramiona, całe ciało. Niech organizm sam szuka tych wystudiowanych form, niech działa w celu ich osiągnięcia poza waszą świadomą kontrolą - niech zastąpi ją Moc. Starajcie się wyobrażać samych siebie obserwowanych z zewnątrz przez swoje własne oczy. To także jest Moc. Zasada jest bowiem prosta, jeśli wy będziecie dbać o Moc, ona będzie dbała o was.

A teraz kilka technik. Poniżej macie kilka przykładów kombinacji pracy nóg/ataku/obrony, nad którymi powinniście popracować. Pamiętajcie także o wszystkich radach, jakich udzieliliśmy wam powyżej. Wykonujcie tylko te ruchy, które zamierzaliście wykonać. W końcu staną się one podświadome, a nad ich prawidłowym wykonaniem czuwać będzie Moc!
Na początku kilka ćwiczeń z zakresu pracy nóg:
1. Krok do przodu >>> pchnięcie
2. 2 kroki do przodu >>> pchnięcie (pierwszy krok powoli, później szybko)
3. Krok krzyżowy >>> pchnięcie
4. Krok krzyżowy >>> krok do przodu >>> pchnięcie
5. Powrót do on guard >>> on guard >>> krok do przodu >>> pchnięcie
6. Powrót do on guard >>> krok do przodu >>> on guard >>> krok do przodu >>> pchnięcie
Zawsze pamiętajcie:
Trzymajcie się nisko na nogach. Kolana ugięte - nie prostujcie nóg!
Zawsze przyjmujecie on guard solidnie przed wykonaniem następnego etapu. Nie spieszcie się!
Zaczynajcie wolno na początku i stopniowo zwiększajcie tempo ćwiczeń.
A teraz kilka zasłon w dystansie:
1. Krok do tyłu >>> pchnięcie
2. krok do tyłu >>> krok do przodu >>> pchnięcie
3. 2 kroki do tyłu >>> krok do przodu >>> pchnięcie
4. 2 kroki do tyłu >>> 2 kroki do przodu >>> pchnięcie
5. 2 powolne kroki do przodu >>> 1 szybki krok w tył >>> wypad >>> pchnięcie
6. Krok krzyżowy do tyłu >>> krok do przodu >>> pchnięcie
7. Wycofanie >>> krok krzyżowy do tyłu >>> krok do przodu >>> pchnięcie
8. Wycofanie >>> krok krzyżowy do tyłu >>> krok do tyłu >>> krok do przodu >>> pchnięcie
9. Wycofanie >>> Krok krzyżowy do tyłu >>> dwa kroki do przodu >>> pchnięcie
Jak zwykle, kilka wskazówek:
Kiedy zmieniacie kierunek pozwólcie najpierw obu stopom zatrzymać się w doskonałym on guard. Nigdy nie zmieniajcie kierunku akcji dopóki nie osiągniecie stanu równowagi.
Zawsze kończcie swoją akcję z błyskawiczną szybkością, poprzedzoną wolniejszym krokiem (wolniejszym, nie wolnym!).
Trenujcie wszystkie te techniki pod kątem wszelkich możliwych celów, to jest: głowy, korpusu i flanki.

Przed wami mnóstwo pracy. Pamiętajcie przy tym zarówno o filozoficznym jak i fizycznym aspekcie walki. Koncentrujcie się na tym, co staracie się osiągnąć poprzez trening: Koncentrację, Skupienie, Odprężenie, Zaufanie, Fizyczną sprawność, Opanowanie i Świadomość. Mistrzostwo walki mieczem świetlnym zawiera się bowiem w tych rzeczach, a każdy musi pamiętać, aby mieć na oku cel swojej wędrówki, nawet gdyby nigdy nie udało się go w pełni osiągnąć!


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum Portal Dragon Ball Strona Główna » Rycerze Jedi » Trening Podstawowy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group